IN MEMORIAM – ARTO VITIKKA (1966–2020)
14.1.2020
Korson Palloseuran hallitukselle toimitettiin tammikuisena maanantai-iltana suruviesti, jossa kerrottiin entisen puheenjohtajamme Arto Vitikan poistuneen keskuudestamme.
Arto valittiin seuran puheenjohtajaksi syksyllä 2014 ja hän aloitti tehtävänsä tarmolla, joka toimi eräänlaisena lähtölaukauksena seuran uudistumiselle tulevina vuosina. Arto toimi puheenjohtajana kevääseen 2016, jolloin hän pyysi vapautusta tehtävistä työkiireidensä vuoksi.
Arton visiossa Korson Palloseuran tuli näkyä korsolaisissa tapahtumissa. Arto piti tärkeänä myös sitä, että yksi Korson Palloseuran tehtävistä on tarjota liikuntaa kaikille korsolaisille, ei vain jalkapalloilijoille vaan myös muille ihmisille ja kaikille halukkaille. Näin Korson Palloseuran sosiaalinen vastuu kaikkien korsolaisten liikuttajana korostui Arton ajamissa projekteissa.
Tulemme muistamaan Artoa helposti lähestyttävänä ja huumorintajuisena puheenjohtajana ja jäämme ikävöimään hänen varhaista poislähtöään. Otamme osaa Arton perheen ja hänen ystäviensä suruun.
Korson Palloseuran hallitus
