Championship

Korson Palloseura ry (KOPSE) on Itä-Vantaalla toimiva jalkapalloon keskittynyt urheiluseura. Seuran perustehtävänä on tarjota kaikenikäisille mahdollisuus harrastaa jalkapalloa Korsossa ja sen lähialueilla.

Join The Club
Korson Palloseura ry (KOPSE) on Itä-Vantaalla toimiva jalkapalloon keskittynyt urheiluseura. Seuran perustehtävänä on tarjota kaikenikäisille mahdollisuus harrastaa jalkapalloa Korsossa ja sen lähialueilla.
Follow Us
Top

IN MEMORIAM – ARTO VITIKKA (1966–2020)

14.1.2020

Korson Palloseuran hallitukselle toimitettiin tammikuisena maanantai-iltana suruviesti, jossa kerrottiin entisen puheen­johtajamme Arto Vitikan poistuneen keskuudestamme.

Arto valittiin seuran puheen­johtajaksi syksyllä 2014 ja hän aloitti tehtävänsä tarmolla, joka toimi erään­laisena lähtö­laukauksena seuran uudistumiselle tulevina vuosina. Arto toimi puheen­johtajana kevääseen 2016, jolloin hän pyysi vapautusta tehtävistä työ­kiireidensä vuoksi.

Arton visiossa Korson Pallo­seuran tuli näkyä korso­laisissa tapahtumissa. Arto piti tärkeänä myös sitä, että yksi Korson Pallo­seuran tehtävistä on tarjota liikuntaa kaikille korso­laisille, ei vain jalka­palloilijoille vaan myös muille ihmisille ja kaikille halukkaille. Näin Korson Pallo­seuran sosiaalinen vastuu kaikkien korsolaisten liikuttajana korostui Arton ajamissa projekteissa.

Tulemme muistamaan Artoa helposti lähes­tyttävänä ja huumorin­tajuisena puheen­johtajana ja jäämme ikävöimään hänen varhaista pois­lähtöään. Otamme osaa Arton perheen ja hänen ystäviensä suruun.

Korson Palloseuran hallitus