Championship

Korson Palloseura ry (KOPSE) on Itä-Vantaalla toimiva jalkapalloon keskittynyt urheiluseura. Seuran perustehtävänä on tarjota kaikenikäisille mahdollisuus harrastaa jalkapalloa Korsossa ja sen lähialueilla.

Join The Club
Korson Palloseura ry (KOPSE) on Itä-Vantaalla toimiva jalkapalloon keskittynyt urheiluseura. Seuran perustehtävänä on tarjota kaikenikäisille mahdollisuus harrastaa jalkapalloa Korsossa ja sen lähialueilla.
[contact-form-7 404 "Not Found"]
Follow Us
Top

Kimmo Saaristo – KOPSEn uusi TJ

”Aloitin Korson palloseurassa toiminnanjohtajana ja Kopse Tekonurmi oy:n toimitusjohtajana lokakuun alussa.

Olen syntynyt Jyväskylässä iloisella kuusikymmentäluvulla, mutta asunut pitkään muun muassa Turussa ja Helsingissä, joka on myös nykyinen kotikaupunkini.

Aiemmin työskentelin vuosia Jyväskylän ja Helsingin yliopistoissa, opettajana ja tutkijana, ja väittelin valtiotieteiden tohtoriksi vuonna 2000. Juniorifutikseen tulin mukaan, kuten monet muutkin, omien lasteni myötä viisitoista vuotta sitten. Olen toiminut joukkueissa vapaaehtoispohjalta niin huoltajana, joukkueenjohtajana kuin valmentajanakin, ja toiminut myös parin seuran hallituksessa. Olen valmentanut sekä harraste- että kilpajoukkueita, tyttöjä ja poikia, kolmevuotiaista teini-ikäisiin. Minulla UEFA B-valmentajalisenssi.

Seuratyö muuttui vapaaehtoistoiminnasta ja oto-valmentamisesta ammatiksi seitsemisen vuotta sitten, ensin Turun Nappulaliigan toiminnanjohtajana ja sitten Länsi-Vantaalla Keimolan Kaiku ry:n jalkapallojaoston junioripäällikkönä ja viimeksi saman seuran toiminnanjohtajana.

Itse olen parempi selittämään jalkapalloa kuin pelaamaan sitä. Kerran tosin olin tehdä upean syöksypuskumaalin, kun TPS:n joukkueleirillä joukkueen taustat pelasivat tyttöjä vastaan. Mutta pusku meni yli.

On erittäin hienoa tulla Kopseen tekemään töitä ja olla mukana viemässä seuraa eteenpäin.”

Kimmon yhteystiedot ovat seuran yhteystiedot -sivulla.

Instagram