Championship

Korson Palloseura ry (KOPSE) on Itä-Vantaalla toimiva jalkapalloon keskittynyt urheiluseura. Seuran perustehtävänä on tarjota kaikenikäisille mahdollisuus harrastaa jalkapalloa Korsossa ja sen lähialueilla.

Join The Club
Korson Palloseura ry (KOPSE) on Itä-Vantaalla toimiva jalkapalloon keskittynyt urheiluseura. Seuran perustehtävänä on tarjota kaikenikäisille mahdollisuus harrastaa jalkapalloa Korsossa ja sen lähialueilla.

Virhe: Yhteydenottolomaketta ei löytynyt.

Follow Us
Top

KOPSEn palkitut 2022

Lisäämme tälle sivulle tiedon joukkueiden tsemppareista 2022 sitä mukaa kun joukkueet ilmoittavat nimet.

Tsempparit

T10/11

Vuokko Tulkki, Isla Räsänen ja Susanne Silfverberg

Vasemmalta oikealle T10/11 tsempparit – Susanne, Vuokko ja Isla.
T12/13

Veera Pyykkö, Sara Kivisilta ja Elli Vellonen

A-pojat

Lauri Kuitunen

P07/08

Onni Jakku, Oiva Lintula, Aki Puttonen, Jukera Loku, Veeti Poutala ja Shahir Sidiqe

P10

Ville Rusanen, Magnus Soon, Oiva Härkönen, Eino Kankaanpää ja Severi Pyykkö

P11

Lauri Rautio, Markus Saaristo, Urho Oksanen ja Anas Mahrous

P13

Niklas Ahjoniemi, Noah Akintayo, Eino Mäkelä, Jaron Sivennoinen ja Joonatan Varimo

P14

Oliver Malkki, Lauri Viianranta ja Elmo Kaukoranta

KoHu

Noora Naskali

KOPSAkat

Satu Saranpää

CRPS FC

Joonas Kettunen


Muut palkitut

Kuvassa A-poikien joukkue treeneissä tiistaina 22.11.2022. Eturivissä vasemmalta lukien Joukkueen johtaja Heidi Kokkonen, vuoden miespelaaja Joakim Sten ja vuoden Jallun pokaalin saanut Jukka Vornanen.
Vuoden miespelaaja 2022: Joakim Sten (A-pojat)

Joakim on jokkueessa pidetty, toiset huomioiva herrasmiespelaaja. Uskomattomalla, vuodesta toiseen jatkuneella, käytännössä sadan prosentin harjoittelu- ja peliaktiivisuudellaan hän kuuluu ehdottomasti Kopse A:n vahvaan runkoon. Vastustajan näkökulmasta Joakim tuo laitaan jatkuvan uhkan, joka repivine juoksuineen ja väkkärämäisine suunnanmuutoksineen pehmittää vastustamattomasti ja kovin usein myös kestämättömästi heidän puolustuskykyänsä.

Jallun pokaali 2022: Jukka Vornanen (A-pojat)

Reilun pelin palkinto pelaajalle, joka jaksaa kannustaa omiaan peleissä, harjoituksissa ja vapaa-ajalla. Joukkueen luottokaveri jonka voi laittaa tilanteessa kuin tilanteessa kentälle.

Vuoden joukkue 2022: A-pojat

Joukkueen valmennus on omistautunut työlleen ja vaikka joukkueessa on ollut niukasti pelaajia on se pelannut hyvin. Alkukauden P20 Kolmosessa 8 voittoa, 1 tasapeli ja 1 tappio nostivat joukkueen loppukaudelle Kakkoseen. Odotetusti kakkoseessa meno oli kovaa, eikä voittoja tullut kuin yksi – tasapelejä kuitenkin 3 ja yksi niistä kakkosen voittajan Mikkelin Palloilijoiden pelistä. Joukkue on hoitanut jämptisti laskunsa ja heidän kanssaan on myös toimiston suuntaan hoitunut hyvin.

Kuvassa B-tytöt treenien alla tiistaina 22.11.2022. Kolmantena vasemmalta Petran pokaalin saanut Rebekka Puskala ja hänen vieressä oikealla vuoden naispelaaja Emma Niemeläinen.
Vuoden naispelaaja 2022: Emma Niemeläinen (B-tytöt)

Sitoutunut joukkueeseen, hoitanut maalivahdin ja kenttäpelaajan pelipaikat aina tunnollisesti, ei sano vastaan valmentajalle, vaan tekee parhaansa ja kehuu muita.

Petran pokaali 2022: Rebekka Puskala (B-tytöt)

Reilun pelin palkinto pelaajalle, joka jaksaa kannustaa omiaan peleissä, harjoituksissa ja vapaa-ajalla. Joukkueen luottokaveri jonka voi laittaa tilanteessa kuin tilanteessa kentälle.

Kuvassa T12/13-joukkue treeneissä torstaina 24.11.2022. Keskellä vuoden 2022 valmentaja Ilkka Koskelainen.
Vuoden valmentaja 2022: Ilkka Koskelainen (T12/13)

Työlleen omistautunut valmentaja, joka on saanut joukkueen pelaamaan menestyksekkäästi kauden aikana – mm. KOPSEN T12/13 tytöt voittivat Helsinki Cupissa T2012 sarjan B-finaalin. Upeaa pelaajien kehittymistä kauden aikana. Joukkueella hieno harjoittelukulttuuri ja menestyksekäs kausi turnauksissa.

Kuvassa toimihenkilöiden pikkujouluissa 26.11.2022 vasemmalta lukien vuoden 2022 toimihenkilö Satu Hurme, vuoden 2022 kopselainen Heidi Saarijärvi ja vuoden teko palkinnon kaikkien puolesta vastaanottanut Matti-Jussi Partanen.
Vuoden toimihenkilö 2022: Satu Hurme

Satu toimii P10-joukkueen rahastonhoitajana sekä P13-joukkueen toisena jojona. Hän on aktiivinen ja järjestelmällinen molemmissa rooleissaan Satu on järjestänyt myös molemmille joukkueille sponsorointitukea. Satun kanssa on helppo tehdä yhteistyötä ja molempien joukkueiden osalta voi luottaa siihen, että hommat hoituvat. Kahden joukkueen toimihenkilötehtävien lisäksi hän pelaa itse KoHussa. Kaikkien näiden menojen sovittaminen yhteen kalenteriin on hatun noston arvoinen suoritus sinällään!

Vuoden teko 2022: Lumenluonti Jokivarren kentältä keväällä 2022

Talvi 2021-2022 oli poikkeuksellisen runsasluminen. Kun pääsimme kentälle lumitöihin maaliskuun puolivälissä, niin tilanne näytti alkuun siltä, että palataan juhannuksen aikoihin jalkapallon pariin. Jani Kokko, Petteri Forssell, Matti-Jussi Partanen järjestivät kuitenkin koneita lainaan mm. Vihervimma Oy:stä ja Durofix oy:ltä ja ajoivat näitä koneita useita tunteja. Heidän panoksensa sekä useampien kolan kanssa työskennelleiden ja maaleja jäästä irrottaneiden vapaaehtoisten ansiosta kenttä saatiin kuitenkin käyttöön jo huhtikuun alussa ja P12 vappukarnevaalitkin päästiin pitämään.

Vuoden kopselainen 2022: Heidi Saarijärvi

Heidiä voi sanoa sekä peruskorsolaiseksi että peruskopselaiseksi. Heidi muistaa kehua Korsoa asuinpaikkana joka käänteessä, ja jos Heidillä ei ole mitään Kopse-vaatetusta päällä, häntä on jopa vaikea tunnistaa.
Heidillä on, ja on ollut, Kopsessa monta roolia. Hän on seuran entinen toiminnanjohtaja, ja kuuluu edelleen aktiivisesti hallitukseen. Hän on mukana P10, P12 ja T14/15-joukkueessa aktiivisena vanhempana, mutta auttaa sen lisäksi milloin missäkin, Perhefutiksesta ja Futiskerhosta lähtien.
Hän on ollut keskeinen henkilö rakennettaessa seuran uutta strategiaa, toteuttanut strategiaan liittyvän jäsenkyselyn ja tehnyt siitä yhteenvedon. Tämä oli myös osa hänen kouluttautumistaan: Heidi suoritti Suomen Palloliiton Seuratoimijan tutkinnon.
Kuluneen syksyn aikana hän ehti kuitenkin myös osallistua Futisvalmentajan startti -koulutukseen. Hän ei ehkä suunnittele varsinaista valmentajan uraa – vaikka sekään ei ole tietenkään pois suljettu. Enemmänkin koulutukseen osallistuminen kertoo siitä, että Heidiä kiinnostaa se, mitä lasten ja nuorten futiksessa tehdään ja mitä pelaajille tulisi opettaa ja missä järjestyksessä. Ennen kaikkea koulutuksiin osallistumiset kertovat – kuten aina – ihmisen kiinnostuksesta kehittymiseen ja valmiuteen haastaa itsensä ja omat käsityksensä.
Heidi on hyvä esimerkki kaikille kopselaisille: aktiivinen, osallistuva osallistuja, joka ei pysähdy siihen, miten asiat on tehty aiemmin, vaan etsii väyliä tehdä asiat vielä vähän paremmin.


Paljon onnea kaikille palkinnon saajille!

Historiaa:

Vuoden 2021 palkitut

Vuoden 2020 palkitut

Palkitut vuosina 2014-2019

Korson Palloseuran toimintaa tukemassa